דף הבית » טיפול פליאטיבי למחלת אלצהיימר

טיפול פליאטיבי למחלת אלצהיימר

טיפול פליאטיבי לאלצהיימרטיפול פליאטיבי הוא טיפול תומך, המתמקד במספר מישורים בקרב חולי האלצהיימר, ונועד לתת מענה כוללני גם למחלה עצמה וגם כתמיכה לבני המשפחה.

המטרה של טיפול פליאטיבי היא לספק הקלה על המצוקות השונות המאפיינות את מחלת האלצהיימר, מתוך ראייה, כי לא ניתן להחלים ולהבריא מהמחלה, והמצב אף עשוי להתדרדר עוד יותר, עד למוות.

עקרונות השיטה הפליאטיבית

הטיפול מבוצע על ידי צוות מקצועי, הכולל גם רופא פסיכוגריאטר, אחיות, עובדים סוציאליים ומטפלים. הוא מבוצע במסגרת הקהילה, כשהמטרה היא לאפשר לחולה לסיים את חייו בביתו. העיקרון כי המחלה היא חלק מהחיים והמוות הינו טבעי נמצא בבסיס של טיפול זה, אשר מאפשר בכלים מקצועיים להקל על ההתמודדות עם סיבוכי המחלה בשלביה השונים, לחולה עצמו ולבני משפחתו.

גישה זו מאפשרת לשלב גם היבטים פיזיים בתהליך הטיפולי וגם היבטים נפשיים, לכל אורך המחלה ועד לרגע המוות.  הצוות המסייע הינו חלק בלתי נפרד לכל אורך הטיפול, כאשר עבודת הצוות מספקת רשת של תמיכה בסוגיות שונות הקשורות לרווחת החולה וזכויות בני המשפחה ואף המטפלים השונים.

מטרת טיפול פליאטיבי לאלצהיימר

טיפול פליאטיבי אינו מספק מרפא למחלה, כי אם דרכי התמודדות עימה. מחלת האלצהיימר היא מחלה מורכבת, המתבטאת במאפיינים שונים בהתאם לדרגת ולשלבי המחלה. מצד אחד בעיית זיכרון ומצד שני בעיות התנהגותיות שונות שהן תולדה של הזיכרון.

התנהגות על גבול הפסיכוזה, שינויים במצבי הרוח, דיכאון, חרדה ואף התנהגות אלימה היא רק חלק מהמאפיינים של המחלה. לכל שלב ולשלב וכל סימפטום וסימפטום יש צורך להתאים גישה טיפולית שונה, בין אם בתרופות ובין אם באמצעות הכשרה של המטפל האישי או של בני המשפחה.

מצד אחד, קיים צורך לפתור בעיות פיזיות העולות כתוצאה מהמחלה, כמו כאב. מן הצד השני, יש צורך לתת מענה גם לבעיות ההתנהגותיות, לנסות להבין את פשרן או את רצונותיו של החולה ולהציג גישה שונה על מנת להקל על אורך חייו ועל תחושותיו, ולהביא לידי ביטחון ונוחות כמה שרק ניתן.

מהלך טיפול פליאטיבי

הטיפול מאופיין בהתנסות בגישות טיפוליות שונות להקלת תסמיני אלצהיימר.  המטרה היא להשיג איזון ככל הניתן, בסביבה הביתית, היות ומחקרים קובעים שגישה זו מעניקה את מרבית הביטחון בקרב חולים ואף מקלה בצורה רבה על אופי המחלה. אך במידה ולא ניתן, ניתן לבצע טיפול פליאטיבי גם במסגרות סיעודיות.

השלמה עם מחלת האלצהיימר ורכישת כלים אופרטיביים בעיקר בקרב בני המשפחה, מאפשרת ליצור קרקע בטוחה בעבור החולה ולסייע במידת האפשר להתמודד עם המחלה, אשר סופה ידוע מראש. מתוך כך, הכלה של המצב, של אופי המחלה, הגורמים לה והמאפיינים אותה, בעזרתו של צוות מקצועי מתחומי הרפואה והעבודה הסוציאלית, מספקת את הכלים הנכונים להתמודדות טובה יותר, עד לשלבים הסופניים של המחלה.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

ליווי רוחני לחולי אלצהיימר – ללוות אותם במסע החיים, ולהיות שם עבורם

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר