דף הבית » דמנציה מתקדמת

דמנציה מתקדמת

דמנציה מתקדמתמחקר חדש קובע ששיעור התמותה בקרב חולי דמנציה מתקדמת, זהה למספר סוגי סרטן. המדענים סבורים שהחולים סובלים שלא לצורך, היות ומצבם אינו מוכר כאנוש. אחד מתוך ארבעה חולים נפטר בתוך חצי שנה מתחילת השלב המתקדם של המחלה, ומעט יותר ממחצית החולים נפטרים בתוך שנה וחצי.

אך בחודשי חייהם האחרונים, יותר מדי חולים קיבלו טיפולים רפואיים מעיקים מדי, וחלקם קיבלו טיפולים פליאטיביים לכאבים ותסמינים נפוצים אחרים, כגון קוצר נשימה. ממצאי המחקר פורסמו במהדורת אפריל של כתב העת לרפואה של ניו אינגלנד.

תסמינים נפוצים של דלקת ריאות, חום ובעיות אכילה

אלו הם הסיבוכים הנפוצים ביותר בחודשי החיים האחרונים, ו-41% מהחולים קיבלו לפחות טיפול אגרסיבי אחד לרבות אשפוז, טיפול תוך ורידי או צינורית האכלה.

קיים חוסר הכרה בעולם הרפואה לגבי הקביעה שדמנציה היא מחלה סופנית, והכרה זו משפיעה באופן משמעותי על איכות הטיפול בחולים. המדענים מצאו שאחוז גבוה מהחולים סבלו מתסמינים מטרידים לקראת סוף חייהם.

בשלבים המאוחרים של המחלה, חולים בדרך כלל מרותקים למיטה וכבר אינם מסוגלים לתקשר את צורכיהם, להכיר בני משפחה מקרבה ראשונה או לבצע פעולות בסיסיות כמו להאכיל את עצמם ולהשתמש בשירותים.

איך נראים החיים בדמנציה מתקדמת?

בחודשים האחרונים לחייהם, חולי דמנציה בשלב מתקדם מקבלים סבבים חוזרים ונשנים של אנטיביוטיקה לטיפול בזיהומים, ומתקשים לשלוט ברגשותיהם. המחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד כלל 323 חולי דמנציה מתקדמת. החוקרים עקבו אחריהם במשך שנה וחצי ובני משפחותיהם מילאו סקרים לגבי הבנתם את האבחנה והסיבוכים הצפויים.

כל החולים היו מסוגלים ללכת בכוחות עצמם ולשלוט בצרכיהם, אך חוו פגיעה חמורה בכישורים מילוליים וזיכרון. הם כבר לא הכירו בני משפחה מקרבה ראשונה ולא יכלו לדבר למעלה מחמש מילים. במהלך תקופת המחקר, 55% מהחולים נפטרו.

כאבים, קוצר נשימה וחרדה

בין הממצאים העיקריים של המחקר, המדענים גילו את הנתונים הבאים:

החולים שפיתחו דלקת ריאות, חום או בעיות אכילה – נמצאו בסבירות גבוהה למות בתוך חצי שנה.

כאבים, קוצר נשימה או תסיסה – התרחשו בקרב ארבעים עד חמישים אחוזים מהחולים, ותסמינים אלו היו נפוצים יותר ככל שהחולים התקרבו למוות.

מעורבות הרופאים – כשליש מבני המשפחות דיווחו שהרופאים דיברו עימם על המהלך הקליני של יקיריהם, ופחות מאחד מתוך חמישה בני משפחה דיווחו שהרופא דיבר עימם על אבחנת החולים.

חולים מעטים מדי התחילו טיפול להקלת תסמיניהם

ממצאי המחקר יסייעו לרופאים להעניק טיפול טוב יותר, לתקשר יותר עם בני המשפחה ולהסביר להם כיצד ניתן להקל את חוסר הנוחות וסבל החולים. המדענים מצאו שבני משפחה שהיו מודעים לאבחנה הגרועה של יקירם, לא הסכימו להתערבויות רפואיות אשר נועדו להאריך חיים.

כשחולה דמנציה מתקדמת סובל מדלקת ריאות, חום או מחלות נלוות, הטיפול בו הופך להיות קשה ויקר יותר. הטיפולים האגרסיביים מכבידים על החולים ולא מספקים להם את הנחמה לה הם זקוקים בסוף חייהם.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר