דף הבית » הקפדה על תזונה נכונה באלצהיימר

הקפדה על תזונה נכונה באלצהיימר

תזונה נכונה לאלצהיימרמחפשים סיבה טובה נוספת לאכול בריא? מדענים קובעים שבחירות המזון אותן אתם מבצעים מדי יום, עשויות להפחית את הסיכויים שלכם לחלות באלצהיימר.

חוקרים מצאו שאנשים שהקפידו על תזונה שכללה מזונות כגון גרגרי יער, עלים ירוקים ודגים, הפחיתו במידה ניכרת את הסיכון שלהם לסבול מבעיות זיכרון. תוכנית אכילה זו נקראת תזונת MIND, ומאמר זה מסביר כיצד היא עובדת.

מזונות ידידותיים למוח

תזונת MIND מייצגת שילוב של דיאטת דש הים תיכונית לעיכוב מצבים נוירולוגיים. התכנית זהה לשתי תכניות בריאות אחרות: דיאטת דש ותזונה ים תיכונית.

אך גישת MIND כוללת מזונות פרטניים וחומרים מזינים, שספרות הרפואית והנתונים מעידים שהם טובים למוח, כגון גרגרי יער. בתוכנית זו, יש לאכול מרכיבים מעשר קבוצות מזון:

ירקות בעלי עלים ירוקים – כגון תרד וסלט ירקות, לפחות שש מנות בשבוע.

ירקות אחרים – לפחות יום אחד בשבוע.

אגוזים – חמש מנות בשבוע.

פירות יער – שתי מנות או יותר בשבוע.

שעועית – לפחות שלוש מנות בשבוע.

דגנים מלאים – שלוש מנות או יותר ביום.

דגים – אחת לשבוע.

עוף – פעמיים בשבוע.

שמן זית – יש להשתמש בו כשמן הבישול העיקרי.

יין – כוס אחת ביום.

יש להימנע מהמזונות הבאים:

בשר אדום – פחות מארבע מנות בשבוע.

חמאה ומרגרינה – פחות מכף ליום.

גבינה – גביע בשבוע.

מאפים וממתקים – פחות מחמש מנות בשבוע.

מזונות מהירים או מעובדים – פחות מאחד בשבוע.

יתרונות דיאטת MIND

מחקר הראה שאנשים שהקפידו על תזונה זו, הפחיתו את הסיכון למחלת אלצהיימר ב-54%, וזהו נתון משמעותי. אך נתון חשוב יותר הוא שהחוקרים מצאו שמבוגרים שהקפידו על תזונה זו גם בחלק מהמזמן בלבד, עדיין הפחיתו את הסיכון שלהם למחלה בכ-35%.

מצד שני, אנשים שהקפידו על דיאטת דש ודיאטה ים תיכונית "מתונה", כמעט ולא הפחיתו את הסיכון לאלצהיימר. מדענים זקוקים למחקרים נוספים על גישת MIND, אך זוהי התחלה מבטיחה ביותר. הנתונים מצביעים על העובדה לפיה מה שאתם אוכלים, יכול להשפיע על הסיכויים שלכם לפתח אלצהיימר מאוחר יותר בחיים.

למי מתאימה דיאטת MIND?

גם לאנשים ללא היסטוריה משפחתית של מחלת אלצהיימר או גורמי סיכון אחרים, מומלץ להקפיד על תכנית אכילה זו. היא מתמקדת במזונות שלמים ומזינים, ולכן טובה לא רק למוח, אלא אף ללב ולבריאות הכללית.

היתרון המשמעותי ביותר של תוכנית אכילה זו הוא שאין צורך להקפיד עליה באופן מושלם כדי להשיג הטבות. התוכנית בנויה כך שניתן לבצע אותה לטווח הארוך, וככל שאנשים מקפידים עליה יותר, כך הסיכון שלהם לחלות באלצהיימר נמוך יותר.

מהלך דיאטת MIND

אנשים המתחילים תכנית אכילה זו, צריכים להקפיד על מספר צעדים נוספים. יש להקפיד על גודל המנות, ולאכול בצלחות בינוניות, ולהקפיד על אופן הבישול. רטבים, לחמים לבנים ושמנים מוסיפים קלוריות ומרכיבים מוסתרים כגון סוכר. יש להקפיד לשתות הרבה מים ביום.

כשמבינים שלמרות שהדיאטה משמעותית לבריאות, היא מטפלת בהיבט אחד בלבד של מחלת אלצהיימר. לכן פעילות גופנית קבועה והתמודדות עם לחצים מפחיתים עוד יותר את הסיכון.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר