דף הבית » תרופות למניעת יתר לחץ דם באלצהיימר

תרופות למניעת יתר לחץ דם באלצהיימר

תרופות למניעת לחץ דם באלצהיימראלצהיימר היא מחלה ניוונית הכרוכה בפגיעה קוגניטיבית בעקבותיה חל תהליך נסיגה ביכולות מוחיות כגון זיכרון, ריכוז, התמצאות במרחב, קריאה, כתיבה ועוד תחומי חיים. הגורם לאלצהיימר הוא שקיעת חלבונים ברקמת המוח הגורמת לפגיעה ולהיווצרות דמנציה. המחלה מאפיינת את הגיל המבוגר ולאור העובדה כי אוכלוסיית העולם מזדקנת וקיימת עלייה באורך החיים, המחלה נעשית שכיחה יותר.

מאמצים ומשאבים רבים מופנים על מנת לגלות את הגורמים למחלה וליצור דרכי התמודדות יעילות עמה, כיום, טרם נמצא טיפול ספציפי למחלה והמאמצים מושקעים במניעת הידרדרותה והתפתחותה וכן באבחונה המוקדם.

לחץ דם ואלצהיימר

מחקרים חדשים בודקים את הקשר שבין לחץ דם למחלת האלצהיימר, והממצאים מצביעים על העובדה לפיה יתר לחץ דם הוא גורם המעלה את הסיכון לאלצהיימר.

ידוע מזה זמן רב כי לחץ דם גבוה עלול לגרום לטרשת עורקים וכך גם תיתכן פגיעה באספקת הדם למוח נוכח התפתחות טרשת עורקים מוחית המובילה לפגיעה קוגניטיבית. חשיבות האבחון והטיפול המוקדמים רבה על מנת למנוע היווצרות נזק בלתי הפיך ופגיעה מוחית וקוגניטיבית כרונית.

שקיעת חלבונים

מלבד פגיעה באספקת הדם למוח, יתר לחץ דם גורם לשקיעתם של חלבונים הגורמים לאלצהיימר, על סמך מחקרים עולה כי יתר לחץ דם כרוני הנמשך תקופה ארוכה גורם להצטברות החלבון בטא-עמילואיד אשר גורם לשינויים במוח המובילים לדמנציה ואלצהיימר. עוד נמצא כי שימוש בתרופות להורדת לחץ דם מצמצם את ריכוז החלבון במוח וקטין בכך את הפגיעה הקוגניטיבית. החוקרים משערים כי בנוסף לטיפול באספקת הדם למוח ישנו מרכיב בתרופות אלה המונע את היווצרות משקע החלבונים ומונע את התפתחות והתקדמות המחלה.

דוגמא ליעילות הטיפול ניתן לראות בשימוש בתרופה מסוג "חסמי בטא" אשר נמצא כי מונעת ירידה קוגניטיבית באופן משמעותי, אולם התרופה אינה נמצאת בראש רשימת הכלים למלחמה במחלה וזאת מסיבות שונות.

מחקר בהווה ותקווה לעתיד

המסקנות בקרב החוקרים הן אמנם כי טיפול ביתר לחץ דם מפחית את הסיכון לדמנציה אולם אין מדובר בחידוש לעולם הרפואה והחידוש למעשה הוא כי תרופות חסמי בטא שומרות על התפקוד הקוגניטיבי של המוח. אך המסקנות הללו עוד טעונות בדיקה משום שלא ידוע האם נמצאו בנבדקים אשר טופלו בחסמי בטא שינויים קוגניטיביים בהמשך חייהם והאם הם אכן היו צלולים יותר בסוף חייהם.

כיום הטיפול בחסמי בטא נחשב למיושן ואינו נכלל בקו הראשון של טיפול להורדת לחץ דם. המחקר עוד דורש הוכחות האם חסמי בטא אכן מונעים אלצהיימר ובינתיים אין המלצה לשימוש בתרופה למניעת ירידה קוגניטיבית. אולם תוצאות המחקרים מהוות נקודת מוצא חיובית להמשך התפתחות והעמקת המחקר בנושא תוך חיפש ואיתור המנגנון הביולוגי העומד מאחורי הדברים.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר