דף הבית » עובד זר מסייע לחולה אלצהיימר

עובד זר מסייע לחולה אלצהיימר

עובד זרהבטחת שלום החולה במחלת האלצהיימר מצריכה אשפוז במוסד סיעודי. אך קיימת אפשרות אחרת, שיש בה לא מעט יתרונות, והיא סיוע של עובד זר. במה עובד זה יכול לסייע? מדוע זוהי חלופה מתאימה למוסד לתשושי נפש? מה לגבי המימון, והאם קיימות זכויות חשובות? אלו נקודות חשובות להתייחסות.

לשמור על צלם אנוש – בבית

מחלת אלצהיימר נחשבת לאחת המחלות האכזריות והקשות ביותר. מדוע? מכיוון שבאופן הדרגתי ומתמשך נפגעת יכולתו של המוח לתפקד כראוי. תאי המוח מתפקדים פחות ופחות טוב, מופיעות בעיות זיכרון, מתקיימים שינויים במצב הרוח שלפני כן לא היו קיימים.

בעקבות המחלה מגיע היום ובו החולה לא מזהה את עצמו במראה או בתמונות, הוא לא יכול למצוא את דרכו בחזרה הביתה, שוכח לאכול, לא זוכר להתקלח, ולא יכול לדאוג לעצמו באופן מספק.

אחד הדברים הקשים לחולה אלצהיימר ובני משפחתו הוא התחושה שהאדם הולך ומאבד את צלם האנוש, מבחינת חוסר היכולת להפעיל את המוח, לזכור דברים שבעבר היו טריוויאליים. חולה אלצהיימר עזוב לנפשו ימצא את עצמו עד מהרה מהלך בבגדים שאינם נקיים, לא מקולח, מלוכלך.

חשיבות סיוע עובד זר

סיוע ואישי טיפול רפואי נדרשים כדי להזכיר לחולה מתי עליו לאכול, מתי עליו לשתות, אילו תרופות הוא צריך ואיך חוזרים הביתה בדרך הנכונה. את הטיפול הנאות ניתן לקבל במוסד סיעודי, אולם סיוע של עובד זר מעניק משהו אחר.

עובד זר מאפשר לא רק להשגיח על המטופל מסביב לשעון אלא גם להמשיך לחיות במקום המוכר והמזוהה יותר מכל עם החולה – בבית.

חולה אלצהיימר אינו מנותק לחלוטין מסביבתו

בחשיבה שטחית, ניתן להניח שלחולה לא משנה אם הוא מצוי בביתו או במחלקת תשושי נפש במוסד סיעודי, אך סברה זו אינה מדויקת. חולים רבים עדיין מזהים במידה מסוימת את המקום הבטוח שלהם, את הבית, את החדר, הסלון.

חשוב לא פחות – רק בבית ורק עם עובד זר ההשגחה על החולה היא אישית. בכל מוסד או בבית חולים סיעודי – הטיפול לעולם לא יהיה אישי עד כדי כך.

עובד זר – ברישיון בלבד

עובד זר המיועד לטיפול בחולה אלצהיימר יאושר על פי מבחנים הקובעים את מצבו הסיעודי של החולה. יש לשים לב שמצב סיעודי הקשור למחלת אלצהיימר מתקשר לתפקוד קוגניטיבי.

כך, גם מי שמסוגל מבחינה פיזית לבצע פעולות מקובלות כגון רחצה או אכילה, יוכל לקבל אישור להעסקת עובד זר במידה ומגבלותיו נשענות על שלבי דמנציה מתקדמים כגון מחלת אלצהיימר.

קבלת אישור להעסקת עובד זר יכול להתבצע באופן עצמאי אך מקובל לפנות לחברות כוח אדם המתמחות בהשמת עובדים זרים. חברת סיעוד יכולה לסייע בעניינים בירוקרטיים ואחרים. יש לציין שאדם המעסיק עובד זר מחויב לספק לו תנאים שונים כגון שכר, דמי חופשה, והבראה, והוא זקוק לחדר בחדר פנוי בו יוכל לשהות.

מימון עובד זר

במידה ואדם אובחן כחולה אלצהיימר ועל פי מבחני תלות מקובלים, יש ביכולתו לקבל סיוע במימון עובד זר בכמה דרכים. דרך אחת תתאים לבעלי ביטוח סיעודי. במקרה זה, חברת הביטוח תרצה לאשר את מצבו של החולה והכיסוי הביטוחי יקבע כפי שמתואר בפוליסה (במונחי כסף).

דרך נוספת הינה להגיש לביטוח לאומי תביעה לגמלת סיעוד. גמלה זו יכולה לשמש לכיסוי חלק מהוצאות ההעסקה של העובד הזר. יצוין שגמלה זו נועדה אך ורק לקשישים תשושים או סיעודיים המטופלים בבית ולא עבור אלה המטופלים במוסד סיעודי.

 

אולי יעניין אותך גם:

מטפל סיעודי ביתי או מעבר לבית אבות – זו השאלה!

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר