דף הבית » תכניות סיעוד זמינות לאדם אהוב עם אלצהיימר או דמנציה

תכניות סיעוד זמינות לאדם אהוב עם אלצהיימר או דמנציה

סיעודלסיעוד היבטים רבים – מהות הגורם המטפל, המימון, ואופי הסיוע שהמטופל נזקק לו בהתאם למצבו. טיפול סיעודי נועד לסייע למטופלים שמפאת מצבם אין הם יכולים לדאוג לעצמם ולצורכיהם. הטיפול הסיעודי יכול להינתן בשל תפקוד לקוי או מגבלה פיזיולוגית (למשל – נכות קשה).

אך סיעוד מספק גם מענה מתאים כשהמטופל סובל ממגבלה שאינה גופנית בעיקרה אלא מתבטאת בירידה בתפקודים קוגניטיביים, בכושר ההתמצאות, או פגיעה בתהליכי זיכרון וחשיבה.

סיעוד לחולי אלצהיימר ודמנציה

חולים אלו זקוקים להשגחה סיעודית כשהתקדמות המחלה גוזלת מהם את היכולת לבצע תפקודים בסיסיים כגון רחצה, אכילה והלבשה. במחלקות סיעודיות המיועדות לחולי אלצהיימר שוהים החולים בהשגחה מתמדת למניעת הסיכון לעצמם או לזולת.

סיעוד – אפשר גם בבית

כשחולה אלצהיימר, בדרך כלל קשיש בעשור השביעי או השמיני לחייו מתחיל לגלות ירידה בזיכרון וקשיים בהתמצאות במרחב, אין פירוש הדבר שהוא זקוק באופן מידי לעזרה סיעודית.

התקדמות המחלה מתבצעת בהדרגה, ובאמצעות טיפול תרופתי, מודעות וסיוע קהילתי (למשל מרכזי יום לקשיש), אפשר לקיים שגרה סבירה לאורך שנים.

אך כשהסימנים הופכים תכופים ומדאיגים, במצב בו הקשיש מאבד את דרכו, לא מסוגל לזכור את השמות ואת האנשים הקרובים לו ביותר, אין מנוס מקבלת סיוע סיעודי.

טיפול סיעודי איננו חייב בהכרח להינתן במסגרת בית חולים סיעודי או במחלקה סיעודית בבית אבות כזה או אחר. אפשרות אחרת שרבים מעדיפים הינה לקבל טיפול סיעודי בבית.

סיעוד בבית בסיוע הביטוח הלאומי

יש לציין שעם הופעת סימני אלצהיימר המעידים על פגיעה חלקית בתפקוד, ניתן להיעזר בסיוע ביתי חלקי שניתן על ידי ביטוח לאומי.

גמלת סיעוד ניתנת על פי קריטריונים של תפקוד ועל פי רמת החומרה בתסמינים. ככל שיכולת התפקוד נמוכה יותר – כך יהיה זכאי הקשיש ליותר שעות סיעוד. על מנת לממש את שעות הסיעוד המגיעות יש לפנות לחברות סיעוד המוכרות בביטוח לאומי.

סיעוד המתבצע על ידי עובדים זרים

במידה ומצבו הנפשי והרגשי של הקשיש ירוד, כשלא קיימת אפשרות להשאיר את הקשיש ללא השגחה צמודה, ניתן להיעזר במוסד סיעודי או לחלופין – לשכור עובד זר סיעודי. מדוע זה חשוב? מכיוון שקשישים הסובלים מאלצהיימר במצב מתקדם עשויים לשכוח לאכול באופן סדיר או לקחת תרופה חיונית.

קשישים סיעודיים עשויים להשאיר תנור דולק ולגרום לשריפה בלי לדעת כיצד להגיב במצב חירום. ידועים מקרים שבהם קשישים הסובלים מדמנציה קשה יצאו מביתם ושוטטו ברחוב עד אפיסת כוחות ואפילו עד לכדי מוות בהתייבשות או קפיאה.

טיפול סיעודי חיוני כדי לאפשר לחולי אלצהיימר לחיות בכבוד – העסקת עובדים זרים תתאפשר אך ורק באישור, וזוהי אפשרות זולה בהרבה לעומת קבלת טיפול במוסד סיעודי, במחלקה סיעודית או במחלקה לתשושים.

סיעוד, טיפול ומימון

טיפול סיעודי בבית או במוסד, על רקע פיזיולוגי, בשל נכות או בשל תפקוד לקוי מבחינה קוגניטיבית, עשוי להיות יקר למדי. הצורך בהשגחה צמודה ובטיפול עשרים וארבע שעות ביממה מחייב כוח אדם מיומן.

חשוב לדעת שביטוחים סיעודיים אמורים לשאת בעלות הטיפול – הן בבית ובן במוסד סיעודי. ביטוחים כאלה נמכרים על ידי קופות החולים וגם על ידי חברות ביטוח פרטיות. במידה ומעוניינים בעובד זר סיעודי, ניתן לקבל סיוע במימון גם מביטוח לאומי, על חשבון זכאות לגמלת סיעוד. זאת ועוד. לעומדים בקריטריונים רפואיים וסוציו-אקונומיים, יש אפשרות להגיש בקשה לסיוע בטיפול סיעודי בתשלום מינימלי.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

לאיזה יחס וטיפול זוכים תשושי נפש וחולי אלצהיימר במרכזי דיור מוגן?

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר