דף הבית » מהם המצבים המאפשרים מימוש זכויות?

מהם המצבים המאפשרים מימוש זכויות?

מי זכאי למימוש זכויותקשישים הסובלים מדמנציה, שאובחנו עם מחלת האלצהיימר, זכאים להטבות שונות, הניתנות למימוש באמצעות אנשי רפואה ואנשי מקצועות פרא רפואיים וכן גם בבתי חולים, מוסדות סיעודיים, בקופות החולים ובביטוח לאומי.

אך האם גם למטפל בחולה האלצהיימר מגיעות זכויות שונות? עבור בני המשפחה המטופלים בנפגעי אלצהיימר התשובה ברורה. לא רק לחולה עצמו מגיעות זכויות החשובות לשמירה על צלם אנוש ועל איכות חיים.

גם לבני המשפחה המושפעים מהמחלה מגיעות זכויות שיקלו עליהם – אך מסתבר שמי שרוצה להביט אל התמונה המלאה, יבין שיש עוד גורמים נוספים הזכאים לזכויות שונות עם נגיעה לאלצהיימר ודמנציה.

זכויות חולה האלצהיימר

נכון למועד כתיבת הדברים, טרם נמצאה תרופה שיכולה לרפא אלצהיימר. אך האם לא קיים טיפול תרופתי כלשהו? מסתבר שישנן תרופות שיכולות לשפר תהליכי חשיבה ובעיקר – יכולות לעכב את הנזקים לרקמת המוח, המתלווים בעיקר אל השלבים המתקדמים של התפתחות המחלה.

זכויות חולה אלצהיימר כוללות את הנגישות לקבלת טיפול רפואי בהתאם להתפתחויות האחרונות ועל פי סל הבריאות. זאת, כמובן לצד הזכות לעבור הערכה תפקודית ובדיקות רפואיות ואחרות, שנועדו לקבוע את מידת התקדמות המחלה.

אילו עוד זכויות יכול חולה האלצהיימר לממש?

למשל קבלת טיפולים פרא-רפואיים על ידי מרפאים בעיסוק ומטפלים. וישנה אפשרות לבקר בקביעות במעונות יום לקשישים, עם התייחסות מתאימה לחולי אלצהיימר. בשלבים מתקדמים, ניתן לממש את הזכות לאשפוז במוסדות סיעודיים אך יש גם אפשרות לקבל אישור לעובד זר סיעודי.

מבחינה כלכלית, ניתן לממש זכות למימון מוסד סיעודי או עובד זר על חשבון ביטוח בריאות (ביטוח סיעודי). בנוסף, ישנה אפשרות להגיש בקשה לקבלת גמלת סיעוד מביטוח לאומי.

זכויות בני המשפחה

ההתפתחויות המעודדות ביותר הקשורות למחלת אלצהיימר אינן נוגעות רק לסימנים מעודדים לפיתוח תרופות יעילות. גם המודעות לקשיים העוברים על בני המשפחה המטפלים בחולים או מעורבים במידה רבה בהתמודדות עם המחלה – גדלה ולכן עליהם להיות מודעים לזכויותיהם.

בני משפחה ובעיקר ילדים להורים חולי אלצהיימר מצויים במעמסה נפשית ומועקה המשפיעים על בריאותם. לכן הם זכאים להכרה בקשייהם, ולהשתתף ב קבוצות תמיכה שונות שמציעות מפגשים קבועים.

זכויות עובדים סיעודיים

אלו הם עובדים זרים אך גם ישראלים המטפלים בחולה אלצהיימר. גם הם מתמודדים מדי יום עם מצבים מורכבים, וזכאים להטבות. משפחות המעסיקות עובד זר נדרשות לכבד את זכויותיו מבחינת שכר, תנאים נלווים, וזכות לחופש.

העובד הזר הסיעודי וכן גם העובד הישראלי זכאים להתייחסות נאותה, ולתנאי מגורים נאותים. בנוסף, אותם העובדים אינם אמורים לבצע פעולות שאינן קשורות לתפקידים.

גמלת סיעוד לסיוע בשלבים בהם החולה אינו מתפקד בעצמו: ברמה קלה או חמורה

חולי אלצהיימר זכאים להטבות גם אם מצבם אינו חמור עד כדי כך שאינם זוכרים את שמם, היכן הם מתגוררים או שאינם מסוגלים לדאוג לעניינים כגון בישול, אכילה ללא עזרה, ורחצה.

כל חולה זכאי לאבחון מדויק של מצבו ולקבלת סיוע, לרבות טיפול רפואי וגמלאות מביטוח לאומי בהתאם ליכולת התפקוד הנוכחית ברמה שנקבעה.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר