דף הבית » טיפול סיעודי למחלת אלצהיימר

טיפול סיעודי למחלת אלצהיימר

טיפול סיעודי באלצהיימראלצהיימר היא מחלה קשה, אשר פוגעת בתאי המוח וגורמת לניוון של התאים. בשלבים הראשוניים של המחלה ישנה פגיעה ביכולת הזיכרון. בהמשך, ככל שהמחלה מתקדמת, מתקשה החולה לבצע מטלות יום יומיות פשוטות, כמו אכילה או רחצה. השלבים המתקדמים של אלצהיימר מתבטאים בניוון מלא של הגוף. במצבים אלו, יש צורך בטיפול סיעודי.

הצורך בטיפול סיעודי לחולי אלצהיימר

בדרגה קלה, מחלת האלצהיימר פוגעת בזיכרון ובתפקוד הקוגניטיבי. בשלבים הראשונים המחלה מתאפיינת בבלבול קל, קושי בהתנהלות וגם שינויים קיצוניים במצב הרוח. ככל שעובר הזמן, המחלה פוגעת בעוד ועוד תאים ועצבים במוח. במצב זה, בה המחלה נותנת את אותותיה בדרגה בינונית, יש צורך בהתערבות של מטפל סיעודי, גם בכדי לסייע בביצוע פעולות יום יומיות וגם על מנת למנוע מצבים העשויים להיות מסוכנים.

חולה אלצהיימר עשוי להזדקק לכמות גדולה של תרופות, היות ואינו מסוגל לאמוד את הזמן, הוא עשוי לשכוח לאכול ואף להשאיר את הגז פתוח. לכן, הטיפול הסיעודי הינו קריטי.

אפשרויות הטיפול הסיעודי

טיפול סיעודי יכול להתרחש בביתו של החולה וגם במוסד סיעודי. הפסיכוגריאטריה גורסת, בעקבות מחקרים שנעשו בתחום, כי ככל שהחולה יישאר בביתו, כך יש סיכוי למנוע את התדרדרות המחלה וניתן לנהל שגרת חיים בריאה לאורך זמן רב יותר.

לכן, מתוך מגוון תכניות הטיפול הסיעודי הזמינות לחולי אלצהיימר, משפחות רבות בוחרות דווקא בסיעוד בבית, באמצעות של מטפל או עובד זר. המגורים בבית מאפשרים לשמור על הסביבה הטבעית של החולה, ובכך ליצור רשת ביטחון טובה יותר עבורו.

טיפול סיעודי בבית

הסיעוד הביתי מתמקד בסיוע בשמירה על אורח חיים מסודר, שיגרת טיולי בוקר, ארוחות, רחצה וגם טיפול בבית. האופציה השנייה היא טיפול סיעודי בבית אבות, או במוסד. המעבר אל המוסד, עשוי להיות קשה, מאחר ויש צורך להתרגל אל מקום חדש ואל סביבה חדשה, ומאחר וקושי הזיכרון והדמנציה נותנים את אותותיהם, ההתדרדרות בקצב המחלה עשויה להיות גבוה יותר.

הטיפול במחלקת תשושי נפש כולל סיוע צמוד בכל היבטי החיים. בדרך כלל, מוטב לדחות את המעבר אל מוסד רק כאשר המחלה פוגעת ביכולת הגופנית.

החשיבות של טיפול סיעודי

כשמחלת האלצהיימר פוגעת ביכולת של החולה לנהל אורח חיים תקין, יש צורך בסיוע. הטיפול הסיעודי הינו הבסיס של סיוע זה, אשר מספק תמיכה מלאה בחולה, החל משמירה על סדר יום ושגרת חיים וסיוע בביצוע פעולות פשוטות. בהמשך, כאשר החולה אינו מסוגל לתפקד, הסיעוד הופך להיות מלא.

ללא טיפול סיעודי, אורח החיים הופך לבלתי אפשרי עבור החולה, אשר אינו מסוגל לתפקד באופן עצמאי. לחולי אלצהיימר יש קושי בשפה, בשליטה על צרכים, בתזונה ואף בשינה. הטיפול הסיעודי הינו טיפול תומך בכל היבטי החיים.

גמלת סיעוד

הביטוח הלאומי מאפשר קבלת גמלת סיעוד, בין אם באמצעות שירותים הניתנים מטעם הביטוח הלאומי, ובין אם באמצעות גמול כספי, על מנת לסייע בעלויות של הטיפול הסיעודי. טיפול סיעודי בבית עולה סכום לא מבוטל של כסף, ורבים מהחולים ובני משפחתם אינם מסוגלים לעמוד בעלויות.

במקרים אלו, ניתן לקבל סיוע באמצעות מגורים בדיור מוגן או בבית אבות. דרגת הגמול הסיעודי נקבעת לאחר "מבחן תלות" שנעשה מטעם נציג של הביטוח הלאומי בביתו של החולה. חשוב לציין, כי מאחר ומחלת אלצהיימר הינה מחלה פרוגרסיבית, הרי שניתן בכל עת לבקש "מבחן תלות" מחודש על מנת לזכות בגמלת הסיעוד המרבית בהתאם למצבו של החולה.

טיפול סיעודי הינו חלק בלתי נפרד מההתמודדות עם מחלת האלצהיימר. בנוסף לתרופות שעשויות להאט את קצב התקדמות המחלה, גם לטיפול הסיעודי יש תפקיד בשמירה על איכות ואורך חייו של החולה.

 

אולי יעניין אותך גם:

עזרה בתביעת ביטוח לאומי מחברת ביטוח: כך תסייעו לחולי אלצהיימר לממש את זכותם

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר