דף הבית » הזיות באלצהיימר

הזיות באלצהיימר

השפעת הזיות על חולי אלצהיימרמחלת האלצהיימר גורמת לבעיות זיכרון ומקשה על אנשים שסובלים ממנה להישאר ברגע הנוכחי. אך, כפי שמטפלים ובני משפחה יודעים היטב, מתן טיפול יעיל לאדם הסובל מהזיות או אשליות, עשוי לדרוש אנרגיה מרובה.

מאמר זה מתבונן מקרוב על מה שידוע על הזיות בקרב חולי אלצהיימר. ראשית יש להבין כי קיימת הבחנה חשובה בין הזיה לאשליה.

אשליות באלצהיימר

אשליה אינה זהה להזיה. ההבחנה העיקרית היא, שלא בדומה להזיה, אשליה כרוכה בקבוצת אמונות שווא. חולי אלצהיימר הסובלים מאשליות עשויים לחשוד במידה קיצונית באנשים הסובבים אותם, מתוך אמונה כי בני משפחה או מטפלים מנסים להערים עליהם ולגנוב את רכושם, או שהממשלה או המשטרה עוקבת אחריהם, או מספר תרחישים פרנואידים אחרים.

אחד האתגרים עימו מתמודדים מטפלים בני משפחה ומטפלים הוא לזכור שהמחלה גורמת להתנהגויות הזויות אלו. בדיוק בדומה להזיות, התנהגויות אלו אינן הגיוניות. לא קיימת סיבה בגללה חולה דמנציה חווה אשליה, והמטפלים יכולים להתמודד באופן הטוב ביותר עם המצב, באמצעות טיפול מרגיע בחדר סנוזלן.

הגורם להזיות ואשליות באלצהיימר

הזיות אלו נגרמות כתוצאה משינויים במוח הנובעים מאלצהיימר, בדרך כלל בשלבים המתקדמים עד המאוחרים של המחלה. איבוד זיכרון ובעיות קוגניטיביות אחרות הגורמות לבלבול, כגון חוסר היכולת לזכור חפצים מסוימים או לזהות פנים, עלולים לתרום לאמונות שגויות אלו.

חשוב לזכור שחולי אלצהיימר נמצאים במאבק מתמיד על מנת להבין את העולם לנוכח התפקוד הקוגנטיבי הירוד שלהם, וזוהי חוויה המובילה לבידוד ובדידות.

החרפת הזיות עם התקדמות אלצהיימר

חשוב גם לציין שתופעות לוואי של תרופות עלולות להתחזות לדמנציה, ואכן, קשישים רבים שמשתמשים בתרופות מרשם שנקבעו על ידי מומחים שונים, ללא רופא אחד שאחראי למעקב אחר האופן בו כל התרופות פועלות ביחד, עלולות לגרום להתפתחות הזיות באלצהיימר.

אפילו בפני עצמן, תרופות מסוימות נגד חרדה, כגון ואליום וקסנקס, עלולות לייצר תופעות לוואי הזהות ביותר לדמנציה, כולל אובדן זיכרון לטווח הקצר, והזיות.

חשיבות הטיפול בבעיות זיכרון

לחולה אלצהיימר בשלבים בינוניים עד מאוחרים הסובל מהזיות ודמנציה, פתרונות הטיפול הטוב ביותר עשויים להיות טיפול הנקרא טיפול בזיכרון. טיפול זה משתמש במתקנים ועזרים המאפשרים מניעת נדודים ומעניקים לחולים את הסיוע היומיומי לו הם זקוקים.

הטיפולים עשויים לכלול גם טיפולים כגון טיפול התנהגותי, טיפול פליאטיבי, טיפול באמנות, טיפול במוזיקה, טיפול בזיכרונות קבוצתיים ואפילו טיפול בבעלי חיים. מטרת טיפולים אלו היא להפחית את החרדה ולשפר את מצב הרוח.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר