דף הבית » גמלת סיעוד

גמלת סיעוד

גמלת סיעודמטופלים קשישים שנקבעה להם מוגבלות בשל תפקוד לקוי או ירידה בכושר השיפוט השכלי (במקרה של דמנציה, מחלת האלצהיימר) עשויים להיות זכאים לגמלה מטעם ביטוח לאומי. הגמלה, שנקראת גמלת סיעוד, אינה גמלה אחידה – כלומר, לא כל מי שתאושר תביעתו יקבל את מלוא סכום הגמלה.

הסכום שישולם נקבע בהתאם למצב התפקודי של הקשיש וכן בהתאם להיבטים סוציו-אקונומיים. בנוסף, קיימים מצבים בהם הגמלה לא תשולם בכסף כי אם תינתן בשווה כסף – דהיינו במוצרים או בשירותים. לכן חשוב להבין מהם המצבים המאפשרים מימוש זכויות.

תביעתך לגמלת סיעוד אושרה? אתה זכאי לתשלום בהתאם ליכולת תפקודך

זוהי אינה קביעה בלתי חוזרת, שכן מי שמתפקד כיום באופן חלקי ומסוגל לבצע את רוב הפעולות באופן עצמאי, עשוי למצוא את עצמו מחר סובל מתסמיני פגיעה קוגניטיבית חמורה יותר.

ביטוח לאומי עשוי להגדיר את האדם הסיעודי באופנים הבאים – אדם התלוי בעזרת הזולת באופן מלא ומוחלט, אדם התלוי בעזרת הזולת במידה רבה וכן אדם התלוי בעזרת הזולת במידה רבה מאוד.

כמובן, מי שמוגדר כתלוי באופן מלא ומחולט בזולת יקבל את גמלת הסיעוד המקסימלית. יש לציין שגם היבטים סוציואקונומיים יילקחו בחשבון – מי שהכנסתו גבוהה מעל לרף נתון, תופחת זכאותו.

חישוב גמלת סיעוד: במונחי ניקוד

ככל שהאדם מוגבל יותר ביכולת התפקוד שלו כך הוא יהיה זכאי לניקוד גבוה יותר. הניקוד אינו ציון סתמי אלא מציין שעות טיפול. למשל, ניקוד של 9.75 מגלם זכאות ל-9.75 שעות טיפול. ניתן לממש את הזכאות בשירותי טיפול – כלומר, השתתפות במימון עובד זר המגיע לבית הקשיש למספר השעות להן הוא זכאי.

ניתן להמיר את הגמלה בכסף שמגיע לחשבונו של המטופל. מתי זה מתאים? כאשר האדם הסיעודי מבקש להעסיק מטפל קבוע זר או ישראלי. מטפלים זרים נדרשים כאשר רוצים שהות של המטפל מסביב לשעון.

הסכום המגיע למקבלי קצבת הסיעוד: בין כ-950 ל4200 ₪ – הסכום יקבע בהתאם לרמת התפקוד שנקבעה למטופל, מספר נקודות הזכאות, רמת התפקוד ורמת ההכנסות. לעתים משפיע קריטריון של מטפל ישראלי או זר.

שלב מרכזי באישור גמלת הסיעוד: ביצוע בדיקת תפקוד במסגרת הביטוח הלאומי

בדיקה זו מבוצעת בבית הקשיש, על ידי נציג המסוגל להעריך את יכולת התפקוד. ישנם מצבים, נדירים למדי, שבהם המוסד לביטוח לאומי יהיה מוכן לקבוע רמת תפקוד על סמך אישורים רפואיים בלבד. בזמן ביצוע הבדיקה מורשה אדם נוסף להיות נוכח.

זהו היבט חשוב עבור הקשיש, מהבחינה הפסיכולוגית והרגשית. האם בדיקת התפקוד נעשית על ידי רופא? בדרך כלל לא. לאחר שמתקבלת הערכת התפקוד, ניתן, במצב של אי הסכמה, להגיש ערעור.

גמלה בשווי כסף

הזכאות יכולה להתבטא גם בשירותים שונים כגון: שעות טיפול בבית או ביקור במרכז יום לקשישים. שעות טיפול בבית  – מטפלי ביטוח לאומי מסייעים בהיבטים יומיומיים כגון אכילה, רחצה, טיול בחוץ, וסידור הבית.

מרכז יום מספק שירותים שונים לצד פעילות חברתית. בנוסף, יש אפשרות לממש את הגמלה למשל בקבלת מוצרי ספיגה, קבלת שירותי כביסה, לחצן מצוקה. מימוש הגמלה זמן בצורת כסף או שירותים. במקרה זה, ינוכה שווי ההטבה בשירותים השונים מהסך הכספי שישולם לזכאים.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:









  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר