דף הבית » אלצהיימר בגיל צעיר

אלצהיימר בגיל צעיר

אלצהיימר בגיל צעירמחלת אלצהיימר היא הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה. היא משפיעה על הזיכרון, החשיבה וההתנהגות. במקרים רבים היא מתקדמת עד לנקודה שבה היא משפיעה על פעילויות ותפקוד יומיומי.

איגוד האלצהיימר קובע שמחלה זו משפיעה בדרך כלל על מבוגרים, אך כחמישה אחוזים מהאנשים הסובלים מהמחלה, סובלים ממנה בגיל מוקדם.

הגדרה – רבים מאובחנים בגילאי שלושים ארבעים או חמישים. כשמחלת אלצהיימר מתרחשת בקרב אדם מתחת לגיל 65, היא ידועה כנקודת התחלה מוקדמת, או צעירה יותר.

סוגי מחלת אלצהיימר בגיל צעיר

רוב הסוגים המוקדמים של מחלת אלצהיימר זהים, אך קיימים מספר הבדלים קטנים:

מחלת אלצהיימר נפוצה – רוב האנשים עם אלצהיימר בגיל צעיר חווים צורה נפוצה של המחלה, והיא מתקדמת בערך באותו אופן כפי שהיא מתקדמת בקרב אנשים מבוגרים.

מחלת אלצהיימר גנטית – זוהי צורה נדירה ביותר. למאות אנשים יש גנים התורמים באופן ישיר למחלה, והם מתחילים להפגין את התסמינים בגילאי שלושים, ארבעים או חמישים.

תסמיני אלצהיימר בגיל צעיר

רוב האנשים עם אלצהיימר מוקדם חווים תסמינים זהים לצורות אחרות של המחלה. התסמינים המוקדמים כוללים:

 • שכחת מידע חשוב.
 • בקשה לחזרה על אותו מידע שוב ושוב.
 • קושי בפתרון בעיות בסיסיות, כגון מעקב אחר חשבונות או ביצוע מתכון מועדף.
 • איבוד המעקב אחר התאריך או השעה.
 • חוסר יכולת לזכור מסלול הגעה למקומות מוכרים.
 • הימצאות במקומות ללא זיכרון אופן ההגעה אליהם.
 • קשיי תפיסת עומק או בעיות ראייה אחרות.
 • קשיי השתתפות בשיחות או מציאת המילים הנכונות.
 • חוסר יכולת לשחזר צעדים.
 • שיפוט לקוי מוגבר.
 • נסיגה מעבודה ומצבים חברתיים.
 • שינויים במצב הרוח ובאישיות.

תסמינים מאוחרים יותר כוללים מצבי רוח קשים ושינויים התנהגותיים; העמקת הבלבול לגבי זמן, מקום ואירועי חיים; קשיי דיבור, בליעה או הליכה; ואבדן זיכרון חמור.

אבחון אלצהיימר בגיל צעיר

האבחון המוקדם מסתמך על גילוי סימני הירידה הנפשית. הרופא מבצע אבחנה עם מספר בדיקות. ראשית, הוא מבצע היסטוריה רפואית ומספר בדיקות קוגניטיביות של זיכרון, פתרון בעיות וכישורים נפשיים אחרים. הוא בודק אם הדם, השתן ונוזל השדרה. לבסוף מבוצעות סריקות CT ו-MRI של המוח, על מנת להתבונן מקרוב על רקמת המוח, לשם חשיפת מידת הנזק.

חוקרים מקווים שבעתיד מחקרים על סמנים ביולוגיים יאפשרו למומחים לאבחן אלצהיימר מהר יותר. ביומרקרים הם חלבונים בגוף או סוגי סמנים אחרים, המהווים סמן אמין להתקדמות המחלה.

טיפול באלצהיימר בגיל צעיר

לא קיימת כיום תרופה למחלת אלצהיימר מוקדמת, אך רופאים מצליחים לסייע לאנשים לשמור על תפקוד נפשי, לשלוט בהתנהגות ולהאט את התקדמות המחלה.

התרופות כוללות דופזיל ואקסלון. התוצאות מעורבות, אך תרופות אלו עשויות לסייע לאנשים עם התסמינים במשך מספר חודשים עד מספר שנים.

טיפולים אחרים העשויים להיות משמעותיים להאטת התקדמות מחלת אלצהיימר מוקדמת כוללים פעילות גופנית, טיפולים קרדיווסקולאריים, נוגדי חמצון והכשרה קוגניטיבית. מספר מחקרים מתמשכים בתחום זה, והחוקרים לומדים היבטים חדשים על מחלת אלצהיימר מדי יום.

התמודדות עם אלצהיימר בגיל צעיר

אלצהיימר מוקדם קשה להתמודדות. הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות הוא לשמור על השקפה חיובית ופעילות נפשית ככל הניתן. חשוב גם לקבל תמיכה, להבין את הזכויות, להסתמך על בני משפחה וחברים ככל הניתן, ולא לחשוש להשתתף בקבוצות תמיכה.

במיוחד כשהמחלה עדיין בשלבים המוקדמים, חיוני להיות מודעים לזכויות, ולהתכונן בהתאם לעתיד, כולל תכנון פיננסי, דיון עם מעסיקים בעבודה על אחריות התפקוד במשרה הנוכחית, הבנת הטיפולים והתרופות המכוסים על ידי קופות החולים, ושמירת המסמכים החשובים המתעדים את המצב הבריאותי.

מניעת אלצהיימר בגיל צעיר – המכון הלאומי להזדקנות מדווח שמומחים אינם יודעים כיצד למנוע את המחלה. מספר ראיות מדעיות חדשות הוכיחו כי גילוי מוקדם של המחלה עשוי להוביל לאפשרויות טיפול טובות יותר, ולכן מומלץ לאתר כל אחד מסימני האזהרה ולהתייעץ עם רופא מיד כשהם מופיעים.

 

אולי יעניין אותך: לראשונה בישראל: בדיקה שמאבחנת את הסיכוי לחלות באלצהיימר

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר