דף הבית » ביטוח לאומי

ביטוח לאומי

ביטוח לאומיבהרבה מובנים אחראי הביטוח הלאומי לרשת ביטחון סוציאלית לקבוצות אוכלוסייה שונות. עבור אנשים שנפגעו במסגרת עבודתם, עבור נכים מלידה או כאלה שנפגעו בתאונה.

גם עבור קשישים מעניקים בביטוח לאומי פתרונות שונים – חלקם כספיים וחלקם אחרים.

גם אלה הסובלים מדמנציה ואלצהיימר, בדרך כלל אזרחים בגיל השלישי זכאים לקבל מביטוח לאומי עזרה וסיוע. יש כאלה שבוחרים לממש את זכותם בקבלת תגמולים כספיים.

יש כאלה שבוחרים לעשות זאת באמצעות קבלת שירותי סיעוד המגיעים בשל ירידה משמעותית בתפקודים קוגניטיביים. יש גם כאלה שמבקשים לשלב בין סיוע כספי לבין קבלת שירותים שונים המגיעים להם מתוקף מצבם.

ביטוח לאומי, אלצהיימר ואבחון

מחלת אלצהיימר לא בהכרח ניכרת בחיצוניות של החולה. זה נכון במיוחד כאשר המחלה נמצאת בשלביה הראשון וכן גם כאשר החולה מקבל עזרה מבני משפחה. על מנת שביטוח לאומי יעניק את כל הזכויות המגיעות, כפי שמגיע גם לנכים בעלי מגבלה פיזית וכפי שמגיע גם לאנשים הפגועים במבחינה נפשית, יצטרך הפונה להראות את מצבו הלכה למעשה.

כיצד ביטוח לאומי קובע את מצבו של החולה באלצהיימר? לאחר הגשת בקשה למימוש זכות כגון קבלת גמלת סיעוד, מגיע גורם מקצועי לביתו של החולה. זהו מאבחן שמטרתו לקבל מושג ברור על יכולותיו של החולה וחשוב לא פחות – אודות מגבלותיו.

בניגוד למי שסובל מנכות כגון קטוע יד או חולה במחלת ריאות קשה, חולה אלצהיימר לא יהיה בהכרח מוגבל בפעולות כגון רחצה או אכילה באופן עצמאי. חולה הסובל מהתדרדרות במצב המוח עשוי לתפקד באופן סביר, לעיתים לאורך שנים, אולם הוא עלול "לשכוח את עצמו".

חולה כזה עשוי לשכוח שהוא זקוק לתרופה החיונית לפעילות הלב. חולה כזה עשוי לשכוח להכין לעצמו משהו לאכול או ללכת לקניות. ביצוע הערכה של מצב החולה, אם כן, עשוי להיות שונה מאוד לעומת זו של חולה בעל מגבלה פיזית.

זאת ועוד, בדיקת היכולת לצורך קבלת סיוע מביטוח לאומי תתבצע בליווי של אדם הקרוב אל החולה ומכיר אותו – בן משפחה, עובדת סוציאלית וכדומה.

מטפלים בביתו של הקשיש

למעט חולי אלצהיימר שמהווים סכנה לעצמם או לזולתם, מרבית החולים מסוגלים לתפקד באופן חלקי בלא צורך בהשגחה מתמדת. משום כך, ביטוח לאומי עשוי לקבוע שחולי אלצהיימר יקבלו סיוע שניתן על ידי מטפלים המגיעים לביתם.

הסיוע ניתן על בסיס שעות שבועיות בהתאם לרמת התפקוד שנקבעה לחולה. רמת תפקוד נמוכה יותר תאפשר לקבל יותר שעות טיפול. המטפלים אמורים להעניק לכל חולה שאושרה לו גמלת סיעוד מענה המתאים לצרכיו.

חולה אלצהיימר שזקוק לכך – יקבל סיוע ברחצה. אחר יקבל סיוע ביציאה מן הבית לצורך סידורים שונים או לטיול. לפעמים הסיוע יכלול סוגים שונים של היבטים – הכנת אוכל, האכלה, שימוש במוצרי ספיגה. למותר לציין שכאשר מצבו של החולה לא מאפשר לו להישאר לבדו – יש צורך במענה אחר.

במצב זה, ניתן לעבור למוסד סיעודי אך ביטוח לאומי מציע פתרון שונה. פתרון זה, שיתאים לאלה המעריכים את ההישארות בקהילה, הינו שכירת עובד סיעוד (לרוב – עובד זר). ביטוח לאומי ממיר את שעות הסיעוד המגיעות לחולה בקצבה כספית. קצבה זו מאפשרת לשכור עובד זר שנמצא בביתו של החולה בוקר וצהרים, ערב ולילה.

יש פתרונות נוספים

ביטוח לאומי מציע עוד פתרונות שיכולים להתאים לרבים מחולי האלצהיימר. למשל, קיימת קצבה לשירותים מיוחדים ויש גם מועדוניות מיוחדות לקשישים. במועדונית ניתן לקבל ארוחה חמה אך חשוב לא פחות – זוהי מסגרת בעלת ערך חברתי. הקשיש יכול להשתתף בפעילויות חברתיות ולהפיג את הקושי והבדידות.

 

אולי יעניין אותך גם:

מטפל סיעודי ביתי או מעבר לבית אבות – זו השאלה!

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר