דף הבית » אפליקציה חדשה בפיתוח ישראלי יכולה לאבחן אלצהיימר

אפליקציה חדשה בפיתוח ישראלי יכולה לאבחן אלצהיימר

אפליקציה לאבחון אלצהיימרתרופה לריפוי אלצהיימר עדיין לא קיימת, אך אפליקציית האבחון החדשה כבר קיימת. אבחון מוקדם למחלת האלצהיימר, מאפשר מתן טיפול טוב יותר ומתאים יותר, ובכך מאפשרת למזער את כמות הנזקים של מחלת הדמנציה הקשה, או לפחות, לעכב את סימני המחלה במעט.

תהליך הפיתוח של האפליקציה

תהליך הפיתוח היא פרי מעבדת IBM  היושבת בחיפה, אשר נסו, כבר בשנת 2012, לאתר סממנים לדמנציה ואלצהיימר באמצעות הקול.

שיתוף הפעולה נעשה בין מוסדות אקדמיים לבין טכנולוגיות רפואיות, כאשר בראש עמד דוקטור אהרון סט, שהיה זה שהוביל את הרעיון ואת הפיתוח. המחקרים שבוצעו במסגרת הפיתוח של האפליקציה, הצליחו לאבחן כ 85% מכלל הנבדקים.

האופן בו פועלת האפליקציה

האפליקציה עושה שימוש במערכת של ניטור הקול, כך שבאמצעות זיהוי של תנודות קול, היסוס או השהייה, ניתן לקבוע את אחוז הסיכונים העומד בפני הנבדק ללקות באלצהיימר בעתיד הקרוב. הבדיקה מתבצעת באמצעות הטלפון הנייד או הטבלט, אליו יש להוריד את האפליקציה ולהתחיל במבחן הקצר שנמשך מספר דקות בלבד.

במהלך הבדיקה, מתבקש הנשאל לבצע מטלות שונות הקשורות ליכולת הקוגנטיבית שלו, כמו תיאור של תמונה, ביצוע פעולות חשבון פשוטות, או מבחן זיכרון. ביכולתה של האפליקציה לפענח את המבחן הקולי ובכך לספק תוצאה מיטבית ואיכותית.

למי מתאימה האפליקציה?

האפליקציה אינה מתאימה לחולים שכבר מאובחנים במחלת האלצהיימר או הדמנציה, היא גם אינה נועדה להם. אפליקציה זו באה לתת מענה במקום שבו חסר האבחון המוקדם לאלו העומדים בפני סכנה ללקות במחלת האלצהיימר.

אנשים הסובלים מבעיות זיכרון אקוטיות, או אנשים עם גורמי סיכון לאלצהיימר ודמנציה, כגון קרוב משפחה חולה, יכולים להשתמש באפליקציה כדי להבין את סיכוייהם לחלות.

חשיבות האפליקציה

לאפליקציה לאבחון אלצהיימר יש חשיבות רבה באיתור מוקדם של חולים. מאחר ולמחלת האלצהיימר אין תרופה שיכולה לרפא את הדמנציה ואת ניוון התאים במוח, הרי שככל שנוכל לאתר בשלבים מוקדמים את אותותיה של המחלה, כך נוכל לעכב את ההתפרצות שלה. אפליקציה לאיתור אלצהיימר מסייעת בכך.

היא מספקת כלים מדדיים ואבחוניים, כך שניתן באמצעים טכנולוגיים מתקדמים לזהות את הסימנים המקדימים למחלה. בעוד מבחנים אחרים נותנים דגש על היכולת של הנבדק לתת תשובה נכונה לשאלה, הרי שכאן, מדובר בכלי נוסף, שיכול לנתח את יכולת הדיבור של הנבדק, את ההשהייה בין מילה למילה, את הגמגום ועוד.

העתיד האבחוני של מחלות

בעוד האפליקציה לאיתור אלצהיימר נמצאת בשלביה הראשוניים, הרי שבעתיד הקרוב נוכל כולנו לעשות שימוש באפליקציות שונות לאיתור של מחלות הקשורות במוח, כמו גם בנפש. כיום, האפליקציה מספקת מדד לאבחון מוקדם של אלצהיימר ודמנציה, אך בעתיד ניתן יהיה לאבחן איתה גם מחלות נוספות, כמו דכאון או חרדה – מאחר ונמצא כי גם אלו באות לידי ביטוי ביכולת הדיבור והשיח של בני האדם.

האפליקציה המתקדמת לאבחון של אלצהיימר, היא עוד חלק מהעתיד החדש של אבחון מחלות באמצעים טכנולוגיים ורפואיים, שיש ביכולתם לסייע להתאמה של טיפול, ובכך, אולי לעכב את התפרצות המחלה חשוכת המרפא, שפוגעת במאות אלפי אנשים בכל רחבי העולם.

אולי יעניין אותך:

לראשונה בישראל: בדיקה שמאבחנת את הסיכוי לחלות באלצהיימר

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר