דף הבית » אמנזיה ודמנציה – מה הקשר

אמנזיה ודמנציה – מה הקשר

אנשים מבוגרים חווים באופן טבעי ירידה מסוימת ביכולת הקוגניטיבית. לא כל ירידה בתפקודים קוגניטיביים תוגדר באופן מידי כדמנציה אך מצד שני, אין להתייחס לעלייה בתופעת השכחה בקרב מבוגרים בקלות ראש.

דמנציה עשויה להתרחש בשל גורמים מגוונים. בקרב חלק מהחולים, הסיבות הן גנטיות. גם גורמים נרכשים בהחלט ידועים וכך הדבר כאשר עישון, סוכרת, לחץ דם גבוה ועודף כולסטרול הם המביאים לדמנציה וסקולרית.

הסיכונים העיקריים

אצל חלק מהחולים חווים ליקויים במערכת החיסון העלולים לגרום לדמנציה ולהצטברות חלבונים במוח בצורה דמוית טרשת מהווה גורם סיכון ידוע.

לצד כל אלה, גם אמנזיה עשויה להיות גורם חשוב לדמנציה או לעתים – אחד מתוך שורה של גורמים המובילים למצב המורכב הכולל ירידה בזיכרון לטווח הקצר, אובדן הדרגתי של כושר התמצאות, וירידה ביכולת לזהות אנשים ופנים.

הביטויים הנרחבים של אמנזיה

לאמנזיה צורות ביטוי רבות. היא יכולה להופיע כתוצאה ממחלה או מפגיעת ראש המתפתחת לדמנציה. היא שכיחה יותר בקרב קשישים וכן בקרב אנשים המכורים לטיפה המרה או משתמשים בסמים. שטף דם במוח, תסחיף, יכולים גם הם להביא לאמנזיה וכך גם מחסור בוויטמינים, רמת סוכר נמוכה בדם, וסרטן הפוגע במערכת העצבים.

בין הסובלים מאמנזיה ישנם כאלה החווים אובדן מוחלט של היכולת לזכור אירועים קודמים. אחרים עשויים להתקשות לזכור דברים חדשים. בדרך כלל, נפגע הזיכרון לטווח קצר, אך קיימות תרופות שיכולות לסייע לחלק מהחולים להתגבר על האמנזיה, ולו באופן חלקי.

מבוגרים עם אמנזיה סובלים גם מדמנציה

לכן קיימת השערה שישנו קשר מסוים בין שני המצבים וככל הנראה, אמנזיה מהווה גורם חשוב או זרז להתדרדרות בזיכרון ובקוגניציה בעיקר בקשישים. לא תמיד אמנזיה מהווה גורם לדמנציה וחלק מהסימפטומים של שני המצבים עשויים להיות דומים במידה ניכרת.

שלא כמו דמנציה, שמאופיינת באופן ברור בהתדרדרות מתמשכת ולרוב ללא סיכוי להטבה, אמנזיה עשויה להיות מצב זמני. למשל, במידה והאמנזיה נובעת מגידול במוח, החולה יכול להיפטר מהתסמינים עם הסרה מוצלחת של הגידול.

חבלת ראש המובילה לאמנזיה – במידה והאמנזיה נוצרת כתוצאה מפגיעת ראש קשה, המצב עשוי להשתפר עם הזמן, בתנאי שהנזק האורגני אינו חמור מדי. יחד עם זאת, כאשר לצד האמנזיה מופיעים סימנים נוספים של דמנציה, הרי שההתדרדרות בכושר החשיבה, הירידה בכושר ההתמצאות וקשיי הזיכרון עשויים להיות מהירים, חריפים ובלתי הפיכים.

גישת הטיפול נקבעת בהתאם לנסיבות

במידה והסיבה הינה מחסור בוויטמינים, למשל, יש לדאוג להשלמת חוסר זה באמצעות שינוי בתזונה או באמצעות מתן תוספים. התייחסות נכונה בחלק מהחולים הינה שילוב של טיפול תרופתי ביחד עם פסיכותרפיה וטיפול באמצעות שיחה.

יש והחולים מגלים שיפור בזכות תרגול ביו פידבק או על ידי שימוש בכלים כגון היפנוזה. חשוב לציין שאמנזיה עשויה להביא להתדרדרות רגשית ולכן, מומלץ להתייחס גם לכך. טיפול בקבוצה יכול לסייע מאוד וחשובה התמיכה המשפחתית, הזוגית והחברתית. התערבות באמצעות פיזיותרפיה יכולה להועיל גם כן, במידה ומעורבת פגיעה תפקודית נוספת בשל נזק לרקמת המוח.

שיטות התמודדות עם השכחה

ראוי להוסיף ולומר שכחלק מההתמודדות עם אמנזיה ניתן ללמוד שיטות לעקיפת השכחה. למשל, שימוש בפתקים יכול לעזור להתמודד עם שכחה של שמות אנשים ומקומות. ישנן אסטרטגיות של למידה ותרגול שיכולים להחזיר חלק מהיכולות שאבדו.

במידה והאמנזיה מופיעה במצב חריף ועמיד בפני טיפול ואם מופיעים סימפטומים נוספים של דמנציה כגון תסמינים קוגניטיביים, יתכן ולא יהיה מנוס מקבלת טיפול במוסד סיעודי. זאת, כאשר קיימת סכנה לבריאות המטופל או למישהו בסביבתו.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר