דף הבית » מהם השלבים בהתפתחות מחלת אלצהיימר?

מהם השלבים בהתפתחות מחלת אלצהיימר?

השלבים במחלת אלצהיימרכל חולה אלצהיימר חווה את המחלה באופן שונה, אך המסלול בהתפתחות השלבים זהה מתחילת המחלה עד סיום החיים. המספר המדויק של השלבים שרירותי במידה מסוימת, וחלק מהמומחים משתמשים במודלים תלת פאזיים פשוטים כגון שלב מוקדם, מתון וסיום, בעוד שאחרים מצאו שפירוט פרטני הוא כלי יעיל יותר בסיוע בהבנת השתלשלות המחלה.

המערכת הנפוצה ביותר, שפותחה באוניברסיטת ניו יורק, מפרקת את התקדמות מחלת האלצהיימר לשבעה שלבים. מסגרת זו מסייעת להבנת התפתחות המחלה ואומצה על ידי מספר רופאים, כמו גם על ידי איגוד האלצהיימר. מאמר זה מסכם את שבעת שלבי המחלה.

שלב ראשון: ירידת תפקוד – בשלב זה של החיים, המחלה אינה ניתנת לגילוי ולא מופיעות בעיות זיכרון או תסמינים ניכרים אחרים של דמנציה.

שלב שני: ירידה מתונה ביותר בתפקוד – החולה עשוי להבחין בבעיות זיכרון קטנות או לאבד דברים בבית, אך לא עד לנקודה שבה אובדן הזיכרון ניתן להבחנה בקלות מתסמינים נורמאליים הקשורים לגיל. החולה עדיין ישיג ציונים טובים במבחני זיכרון וסביר להניח שהמחלה לא תזוהה על ידי רופאים או בני משפחה.

שלב שלישי: בני המשפחה והחברים מתחילים להבחין בבעיות הזיכרון – הציונים במבחני הזיכרון מושפעים והרופאים יוכלו לזהות ליקויים בתפקוד קוגניטיבי. חולים בשלב זה מתקשים בתחומים שונים, לרבות מציאת המילים הנכונות במהלך שיחות; זכירת שמות של מכרים חדשים; ובעיות בתכנון וארגון. חולי אלצהיימר בשלב שלישי עלולים גם לאבד חפצים אישיים בתדירות גבוהה, כוללים חפצים יקרי ערך.

שלב רביעי: תסמינים ברורים – חולים בשלב זה סובלים מתסמינים כגון קשיים בחשבון פשוט; שכחת פרטים הנוגעים להיסטוריית חייהם; בעיות זיכרון לטווח הקצר, כגון חוסר יכולת לזכור מה אכלו לארוחת הבוקר; וחוסר יכולת לנהל חשבונות.

שלב חמישי: ירידה חדה בתפקוד

במהלך השלב החמישי של מחלת האלצהיימר, החולים זקוקים לסיוע בפעילויות יומיומיות רבות, התסמינים אותם הם חווים כוללים בלבול משמעותי; חוסר יכולת לזכור פרטים פשוטים על עצמם כגון מספר הטלפון שלהם; וקשיי הלבשה.

מצד שני, חולים בשלב זה שומרים על קורטוב תפקוד. הם עדיין יכולים להתרחץ בעצמם, עדיין מזהים את בני משפחותיהם בפירוט וזוכרים פרטים מההיסטוריה האישית שלהם, במיוחד מהילדות והנעורים.

שלב שישי: ירידה חמורה בתפקוד

חולי אלצהיימר בשלב זה זקוקים להשגחה מתמדת ולטיפול מקצועי. התסמינים כוללים:

 • בלבול או חוסר מודעות לסביבה.
 • שינויים באישיות ובעיות התנהגות.
 • צורך בסיוע עם פעולות יומיומיות כגון רחצה.
 • חוסר יכולת לזהות פרצופים, למעט בני משפחה וחברים קרובים.
 • חוסר יכולת לזכור פרטים רבים מההיסטוריה האישית.
 • אובדן שליטה על הסוגרים.
 • שוטטות.

שלב שביעי: השלב הסופי של מחלת אלצהיימר – היות וזוהי מחלה סופנית, החולה בשלב זה מתקרב למוות. הוא מאבד את היכולת להגיב לסביבתו או לתקשר. למרות שהוא עדיין עשוי להיות מסוגל להגות מילים וביטויים, אין לו תובנה למצבו והוא זקוק לסיוע בכל הפעולות היומיומיות. בשלבים הסופיים של המחלה, החולה עלול לאבד את יכולתו לבלוע, ותוחלת החיים שלו נקבעת לחצי שנה עד שנה.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715460

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר