שם

תאור

מאמר

אנא וודא שכל הפרטים תקינים.

נא מלא את פרטיך בטופס למטה ולחץ על הרשמה

שם פרטי:
שם משפחה:
אימייל:
כתובת:
עיר:
מיקוד:
אני מאשר קבלת דיוור למייל

נא מלא את פרטיך בטופס למטה ולחץ על הרשמה

שם פרטי:
שם משפחה:
אימייל:
אני מאשר קבלת דיוור למייל

בקשתך נשלחה בהצלחה

התגלו גורמי סיכון גנטיים חדשים לאלצהיימר

שתף בפייסבוק

התגלו גורמי סיכון גנטיים חדשים לאלצהיימר

מחקר בחקר הגנום שנערך במימון ה-NIH הינו המחקר הגדול ביותר שנערך אי פעם בחקר האלצהיימר
 
חוקרים זיהו בוודאות מופע (וריאנט) אחד של גן וכן זיהו מספר מופעים של גנים נוספים אשר עשויים להוות גורמי סיכון להתפתחות אלצהיימר מאוחר, הצורה הנפוצה ביותר של המחלה. במחקר הגדול ביותר שנערך בנושא חקר הגנום במחלת האלצהיימר, המכונה GWAS, החוקרים בחנו דוגמאות DNA של יותר מ-56,000 משתתפים בריאים ומשתתפים הסובלים מאלצהיימר. הם בחנו האם קיימים רצפי DNA המשותפים לכלל המשתתפים, וזאת על מנת לזהות מופעים שונים של גנים שעשויים להשפיע על הסיכון לפתח אלצהיימר. את המחקר מימן ה-NIH, המכון הלאומי לבריאות בארצות הברית (The National Institute of Health) והוא פורסם ב-3.4.2011 בכתב העת Nature Genetics.
 
ד"ר ריצ'רד הודס, מנהל המכון הלאומי להזדקנות (NIA) בארצות הברית טוען כי: "הטכנולוגיות החדשות הקיימות כיום מאפשרות לנו לבחון שינויים גנטיים זעירים הקיימים בין קבוצות גדולות של משתתפים. באמצעות השוואה בין אנשים שאובחנו כחולי אלצהיימר לבין אנשים שאינם סובלים מתסמיני המחלה, החוקרים מסוגלים כעת להבחין בגורמים גנטיים שלא זוהו עד כה, אשר עלולים להגדיל את הסיכון להתפתחות מחלה קשה זו." לדבריו, "כעת מתחילה תקופה מרתקת של גילויים גנטיים שעשויים יהיו לספק לנו תובנות חדשות בנוגע לתהליכים המתרחשים במחלה, אותם ניתן יהיה לחקור לצורך פיתוח טיפולים עבור מחלת האלצהיימר."
 
עד לאחרונה, רק מופע אחד של גן, אפוליפופרוטאין APOE-e4 המכונה גם E-e4, זוהה בוודאות כגורם סיכון גנטי משמעותי עבור הצורה הנפוצה ביותר של מחלת האלצהיימר אלצהיימר המופיע בגיל מאוחר, בדרך כלל לאחר גיל 60. בשנת 2009 ו-2010, זיהו חוקרים מספר מופעי גן נוספים הכוללים את: CR1, CLU ו-PICALM, כגורמי סיכון נוספים להתפתחות של אלצהיימר מאוחר. במחקר הנוכחי, חוקרים מארצות הברית זיהו בוודאות כי קיים מופע של גן נוסף, המהווה את הגן חמישי במספר, בשם BIN 1, אשר משפיע על ההתפתחות של אלצהיימר מאוחר. כמו כן, החוקרים במחקר זה זיהו מספר מופעים נוספים של גנים אשר קשורים למחלת האלצהיימר בשם: EPHA 1, MS4 A, CD2AP, ו-CD33. הגנים שזוהו במחקר זה עשויים להעיד כי תהליכי דלקת, תהליכי תנועה של חלבונים בתוך תאים, ותהליכי העברה של שומנים, הינם בעלי משמעות בהתפתחות המחלה.
 
מאמר נוסף שפורסם באותו כתב העת, מציג מחקר שבוצע בידי צוות מחקר נוסף, הפעם מבריטניה, אשר בחן גם הוא את הממצאים שעלו ממחקר האלצהיימר GWAS שנערך. צוות זה זיהה את אותם המופעים הגנטיים שהוצגו כגורמי סיכון למחלת האלצהיימר במחקר הקודם, וכן זיהה מופע של גן נוסף בשם ABCA7 כגורם סיכון שעשוי להיות מעורב במחלה.
 
ד"ר ג'רארד שלנברג, מבית ספר לרפואה באוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה שבארצות הברית, אשר היה מעורב במחקר, טוען כי החוקרים שערכו את מחקר האלצהיימר GWAS, מחפשים אחר מופעים גנטיים שונים שעשויים להיות בעלי השפעה מצומצמת יותר, אך עדיין בעלי השפעה על המחלה. לדבריו, "הממצאים שלנו מקרבים אותנו צעד נוסף לקראת הבנה מלאה יותר של הבסיס הגנטי של מחלה מורכבת זו. עם זאת, קיים צורך לבצע מחקרים נוספים על מנת לקבוע מהו התפקיד של הגורמים הגנטיים הללו בהתפתחות ובהתקדמות מחלת האלצהיימר."
 
מקורות:
Naj, A.C., et al. Common variants of MS4A4/MS4A6E, CD2AP, CD33 and EPHA 1 are associated with late-onset Alzheimer’s Disease. Nature Genetics. Epub April 3, 2011.
Hollingworth, P., et al. Common variants at ABCA7, MS4A6A/MS4A4E, EPHA 1, CD33 and CD2AP are associated with Alzheimer’s disease. Nature Genetics. Epub April 3, 2011.
 
 
לכתבות קשורות באתר:
 
 
 

 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

Access denied for user 'webmar37'@'localhost' (using password: NO)
קבל את כל החדשות והעדכונים בנושא אלצהיימר ישירות לכתובת המייל שלך